Vzdelávaním k lepšiemu zajtrajšku

Vzdelanie väčšinou vnímame prostredníctvom škôl. Niektoré veci sa však v skutočnosti nedajú naučiť. Musíme ich pochopiť a precítiť. Jednou takouto oblasťou je aj príroda, respektíve naša činnosť v nej, napríklad také poľnohospodárstvo. Nie je podstatné, či hovoríme o ľuďoch, ktorí na svojom pozemku pestujú zopár paradajok a uhoriek, alebo o hektároch polí, kde sú plodiny pestované na komerčnú produkciu. V oboch prípadoch je možné postupovať tak, aby sme z tejto činnosti nemali prospech iba my ľudia, ale taktiež náš zdroj, teda príroda. Ak sa ju totiž nenaučíme chápať, jedného dňa ostaneme veľmi nepríjemne prekvapení. No a v tomto prípade, by sme si mali naozaj pohnúť, pretože už včera bolo neskoro.

čtení
 
O čo vlastne ide?
 
Po prečítaní úvodných riadkov, možno úplne presne neviete, o akom vzdelaní vlastne hovoríme. Možno ste sa už stretli so slovíčkom permakultúra. Ide o spôsob udržateľného hospodárenia, kedy využívame hlavne to, čo nám príroda poskytuje. Nesnažíme sa ju násilne pretvárať, ale pracovať s tým čo máme. Táto téma je veľmi rozsiahla. Ak by ste však chceli aj svojou troškou prispieť k lepšiemu zajtrajšku, existuje mnoho literatúry, ktorá vám dokáže ukázať cestu.
 
Literatúra ktorá vás osloví
 
1.Publikácia s českým názvom „Zahrada k nakousnutí“, pochádza z dielne autora a zároveň farmára, Seppa Holzera Der Agrar – Rebella. Pokiaľ vás táto téma zaujíma, siahnite práve po tejto knihe. Ak totiž nemáte v tejto oblasti žiadne skúsenosti, dokážete veľmi ľahko pochopiť celú myšlienku. Na druhej strane je však vhodná aj pre tých skúsenejších.
 
fen shung

2.Druhou knihou, ktorá stojí za spomenutie je „Permakultúra“ od autora Christophera Sheina. Táto publikácia je vhodná naozaj pre začiatočníkov. Tí, ktorí sú užv tejto oblasti doma, sa veľa nového totiž nedozvedia.
 
3.Tretím knižným tipom je určite publikácia od Jaroslava Slobodu, „Kompletný návod k vytvoreniu EKOzáhrady“. Okrem toho, že s az nej dozviete veľa užitočného, vás osloví určite aj štýlom, ktorým je napísaná.