Cez deň 20 a v noci 17

Ak bývate v paneláku, tak ste asi zvyknutí na to, že v zime svoj byt poriadne vykurujete. Ja patrím k takzvanému „studenému odchovu“. Tým chcem povedať, že moji rodičia nemali radi takto vykúrené priestory. Dnes som im za to naozaj vďačný, pretože si neviem ani len vo sne predstaviť, mať v byte dvadsaťpäť stupňov, alebo ešte viac. Prekurovanie je vo všeobecnosti nezdravé, no a v neposlednom rade nám lezie aj do peňazí. U mňa je počas zimy, cez deň maximálne dvadsať stupňov Celzia a v noci je to okolo šestnástich až sedemnástich. Mal som ale tú možnosť vyskúšať si nejakú dobu fungovať v byte, kde sa kúrilo klasicky a môžem vám zodpovedne povedať, že to nie je vôbec dobré.

topení
 
Pred rokom som sa pustil do rekonštrukcie môjho bytu. Išlo o „kompletku“, takže som sa rozhodol na tento čas ísť dočasne bývať k našim rodinným známym. Majú veľký dom kde žijú sami a mojim rodičom to navrhli oni, takže nikto nemal s ničím problém. No teda až do istého momentu.
Hneď prvú noc som zistil, že títo ľudia asi naozaj milujú teplo. Podľa teplomeru v mojej izbe som tam mal dvadsaťšesť stupňov. Oka som v noci nezažmúril.
Na druhý deň, už poučený, som asi hodine pred spánkom otvoril okno naplno a snažil sa podstatnú časť tepla vyhodiť von. Trošku to pomohlo. Podarilo sa mi zaspať nad ránom asi na takých päť hodín. Po zobudení som ale nemohol skoro dýchať. Mal som sucho v nose, v ústach a ani dva litre vypitej vody nepomáhalo.Najprv som si myslel, že na mňa niečo lezie, ale o pár dní som pochopil, že za toto všetko môže to neskutočné teplo v ich dome.

pocení
 
Takže milí priatelia, na základne toho, že som mal možnosť si vyskúšať obe verzie kúrenia v zime, vám hovorím, že chladnejšie je lepšie. Nemáte problém so suchým vzduchom, takže môžete aj počas zimy normálne dýchať. Navyše si predstavte ten šok pre telo, keď vyjdete z miestnosti, kde je 25 stupňov vonku, kde je mínus 25.