Technológia ktorá dokáže zlepšiť svet

Technológie nám v prvom rade dokážu nesmierne uľahčiť život. Zároveň sú však považované za jeden z dôvodov, ktorý negatívne vplýva na životné prostredie. Opak je však pravdou. Ak sú totiž technológie smerované tým správnym smerom, môžu urobiť zázraky. Presne to sa snažia dokázať aj dvaja morskí biológovia, DR. Shimrit Perkol – Finkel a Dr. Ido Sella. V roku 2012 založili spoločnosť s názvom ECOncrete, ktorá sa venuje výskumu a výrobe špeciálneho betónu, ktorý je k životnému prostrediu nielenže šetrný, no dokonca prospešný.
 
molo

Betón ktorý zabíja

 
Betón je jedným z najviac používaných materiálov. Na súši nepredstavuje pre prírodu extrémnu záťaž, aj keď o ňom nemôžeme hovoriť ako o úplne ekologickom materiáli. Najväčším problémom je však betón v moriach a oceánoch. Tam spôsobuje vyslovenú katastrofu. Na základe mnohých pozorovaní vedci prišli na to, že v okolí miest, kde sa nachádzajú betónové múry, stĺpy alebo iné stavby umiestnené pod vodou, morský život doslova zahynie, a to v priebehu krátkej doby. Koraly pomaly umierajú, riasy sa na betóne nikdy neuchytia, ryby sa v blízkosti takýchto stavieb nezdržiavajú vôbec. Morské biológovia Shimrit a Ido, preto prišli s s prevratným riešením. Vynašli materiál, ktorý disponuje všetkými vlastnosťami ako klasický betón. Dokonca je niekoľkonásobne pevnejší. Rozdiel je však v tom, že pod vodou funguje ako nový domov pre organizmy a živočíchy všetkého druhu.
 

Prevratný vynález

 
Tento „betón“ je vyrobený z ekologických materiálov, z ktorých sa do vody nevyplavujú žiadne chemické látky. To je však len začiatok ich prevratného vynálezu. Jeho povrch totiž nie je hladký, ako sme na to zvyknutí pri klasickom betóne. Obsahuje nerovnosti, drsné povrchy, malé otvory a škáry. Tie slúžia ako úkryt a domov pre ryby a iné vodné živočíchy.
 

pod vodou

Šokujúce výsledky

 
Na testovanie tohto materiálu, vedci používajú nadrozmerné kocky, ktoré umiestňujú priamo do oceánov a morí. Výsledky ich testovania sú priam zázračné. už v priebehu dvoch mesiacov, tieto „kocky“, obrástli morské riasy, usídlili sa v nich desiatky rýb a morských živočíchov a život v ich okolí nebol ani v najmenšej miere negatívne zasiahnutý.