Zvieratá-rekordéri v dĺžke života
V prípade dlhovekosti sa s niektorými zvieratami človek nemôže vôbec porovnávať. Hoci sme ešte neprebádali všetky druhy zvierat, keďže druhov je neskutočné množstvo, čaká nás ešte dosť práce. Dĺžka života človeka je 70-80 rokov, no v niektorých krajinách sa nájdu aj rekordéri s dožitím aj nad 100 rokov. Mnohé zvieratá však v dlhovekosti človeka tromfnú. Niektoré druhy opíc sa dožívajú okolo 40-50–tich rokov, papagáje napríklad až 80-tichrokov. Kondor andský sa môže dožiť aj 60-tich rokov, slon africký okolo 70-tich rokov a medzi dlhoveké živočíchy môžeme zaradiť aj varany a hatérie, ktoré žijú bez podstatnej zmeny už od čias dinosaurov.
5. miesto – Veľryba grónska (viac ako 100 rokov)
Patrí k cicavcom, ktorým chýba chrbtová plutva a nájdeme ju plávať v arktických moriach Atlantika. Môže dorásť do dĺžky až 20metrova jej hmotnosť môže dosiahnuť až 80ton. Tento druh dokáže prežiť viac ako 100 rokov a medzi jej najväčších nepriateľov patrí človek, aj keď v 60-tych rokoch jej lov obmedzili. Veľryba je teplokrvný živočích s vrstvou tuku asi 50až 60 cm, čo je pre ňu vlastne nutnosťou, a tým sa radí k zvieratám s najhrubšou vrstvou tuku na svete.
4.miesto-Jeseter (viac ako 100 rokov)
Neobyčajná, nádherná ryba, ktorú lovia len v mladosti, pretože vtedy má najkvalitnejšie mäso, čo je u ryby vek asi 10-20 rokov, a to je ten problém, keďže reprodukčná schopnosť jeseterov je možná až v 30–tich rokoch a neskôr, kvôli lovu sa znižuje jeho schopnosť rozmnožovania a tak populácia ryby klesá. Žije v Kanade, USA a v Rusku.
3.miesto-Žralok grónsky (200 rokov)
Prebýva v najchladnejších vodách spomedzi všetkých druhov žralokov. Vedci o ňom vedia zatiaľ iba málo, a tak môžu odhadovať, že sa dožíva aj viac ako 200rokov. Prezrádza to o ňom stavba tela a svalovina, no pre človeka je nebezpečná jeho konzumácia, pretože jeho mäso obsahuje niekoľko druhov jedov, a tak si žije neohrozovaný inými druhmi.
2.miesto-Koi-kapre (226 rokov)
Rybičky, vyšľachtené v Ázii, poznáme aj z našich jazierok, žijú ich desiatky druhov. Bez potravy sú schopné vydržať aj viac ako týždeň, potrebujú však dostatok kyslíka Najstaršia z nich vraj umrela vo veku 226 rokov, vážila 7,5 kilogramua merala 70 centimetrov.
1.miesto-Korytnačka galapágska (255 rokov)
Medzi najstaršie zviera na svete, ktoré sa dožilo 225 rokov, patrí korytnačka, ktorá sa volala Adwaita a zomrela v roku 2006 v Indii. Vďaka ochranému programu sa korytnačkám v súčasnosti darí lepšie ako kedysi. Žijú na ostrovoch Galapágy, Seychely či Maurícius, kde sa vyvíjajú a tvoria samostatné druhy.